پکیج های آموزشی

تاریخچه نرم افزار کتیا

تاریخچه نرم افزار کتیا

درباره تاریخچه نرم افزار CATIA :

تاریخچه نرم افزار کتیا بر میگردد به سال ۱۹۸۱ ، شرکت Dassault Systemes در نهم ژوئن ۱۹۸۱ توسط گروهی از مهندسین شرکت هواپیما سازی Dassault Aviation با هدف ایجاد نرم افزاری برای طراحی محصولات به صورت سه بعدی، در کشور فرانسه تاسیس شد.

در همان سال، توافق برای توزیع محصولات با شرکت آمریکایی فناوری اطلاعات IBM حاصل شد و نرم افزار این شرکت با نام تجاری CATIA به شرکت‌های سازنده اتومبیل و هواپیما عرضه شد.

اما هم اکنون با ایجاد نرم افزارهایی که توان ایجاد و مدیریت ماکت‌های دیجیتالی (Digital Mock-up) محصول را دارد؛ برنامه ریزی تمام مراحل تا ساخت را پوشش می‌دهند.

هدف شرکت Dassault Systems از ارائه نرم افزارهای طراحی مهندسی:

  • خلق محصولاتی با کیفیت بالاتر و نو آوری بیشتر
  • طراحی و تولید محصولات با سرعت بیشتر برای پاسخگویی به تقاضای بازار
  • تولید محصولات با هزینه کمتر و به صرفه تر
  • ایجاد محصولاتی با کمترین خطر برای محیط زیست

 

طی همکاری این شرکت با صنایع بزرگ ، متوجه علاقه صنایع به داشتن نرم افزارهایی با توانایی مدیریت ساخت و تولید محصولات شد.

با تکیه بر این تفکر، شرکت Dassault Systems راه حل‌های نرم افزاری خود را توانمند کرد تا قادر به ایجاد ماکت‌های دیجیتالی شوند.

ایجاد نمونه های مجازی به مشتریان شرکت Dassault Systems کمک می‌کرد تا هزینه ساخت نمونه واقعی و زمان تولید محصول را کاهش دهند.

طراحی اولین هواپیما با پلتفرم مجازی :

در سال ۲۰۰۴ میلادی، Falcon 7X به عنوان اولین هواپیما با پلتفرم مجازی با استفاده از چنین نرم افزارهایی طراحی شد، بدون اینکه برای طراحی آن خطی بر روی کاغذ کشیده شده باشد.

هم اکنون پروژه هواپیمای Boeing 787 با قراردادی که در اوایل سال ۲۰۰۴ بین شرکت Dassault Systems و شرکت Boeing بسته شده است با استفاده از روش‌های نوین ارائه شده توسط شرکت Dassault Systems در ایجاد ماکت‌های دیجیتالی، مراحل طراحی، ساخت و مونتاژ خود را طی می‌کند.

مرزهای همکاری Dassault Systems تنها به صنایع هواپیما و اتومبیل سازی محدود نمی‌شود و در کنار این‌ها، طیف‌های مختلفی از صنایع مونتاژ، صنایع تولید لوازم خانگی، الکتریکی و الکترونیکی و صنایع کشتی سازی را نیز پوشش داده شده است.

در سال ۱۹۹۷ شرکت Dassault Systems فعالیت‌های خود را در دو بخش متمرکز کرد؛ بخش Process-centric که هدف آن پشتیبانی فرآیند ساخت و تولید و بخش Design-centric که هدف آن توسعه روش‌های طراحی سه بعدی محصول است.

تاریخچه نرم افزار کتیا و دیگر نرم افزار شرکت Dassault Systems :

با توجه به اهداف شرکت Dassault Systems در توسعه راه حل‌های مدیریت چرخه تولید محصول، این شرکت، محصولات شرکت‌های دیگر را برای توسعه بخش Process-centric خریداری کرد.

بر همین اساس در سال ۱۹۹۸، نرم افزار مدیریت محصول شرکت IBM را خریداری و از آن برای ایجاد ENOVIA برای مدیریت داده های محصول (Product Data Management – PDM) استفاده کرد.

با تأسیس شرکت SMARTEAM در سال ۱۹۹۹، SMARTEAM و ENOVIA سیستم‌هایی را با هدف مدیریت داده های محصول، یکپارچه سازی چرخه تولید محصول و ایجاد همکاری گروهی افراد و بخش‌های یک مجموعه کاری، ایجاد کنند.

DELMIA در سال ۲۰۰۰ با هدف شبیه سازی مجازی ساخت و تولید با همکاری شرکت‌های Deneb (با تخصص شبیه سازی روبات؛ شرکت آمریکایی خریداری شده در سال ۱۹۹۷ توسط Dassault Systemes)، Safework با تخصص ایجاد مدل مجازی انسان؛ شرکت کانادایی خریداری شده در سال ۲۰۰۰ و Delta (با تخصص طراحی نرم افزارهای مدیریت فرآیند ساخت؛ شرکت آلمانی خریداری شده در سال ۲۰۰۰) ایجاد گردید.

همچنین در سال ۲۰۰۳، داسالت سیستم شرکت فرانسوی Athys را که متخصص در ساخت نرم افزارهای کنترل ایستگاه‌های کاری خط تولید است خریداری کرد.

درباره بسته جدید SIMULA :

شرکت ABAQUS که در زمینه تحلیل با روش اجزای محدود (FEM) از سابقه زیادی (از سال ۱۹۷۸) برخوردار است نیز به تازگی خریداری شده است تا با استفاده از توانایی‌های این شرکت بسته جدیدی به نام SIMULA ایجاد شود.

SIMULA یکی دیگر از محصولات شرکت داسالت سیستم می‌باشد.

در SIMULA به صورت حرفه ای به توسعه مهندسی به کمک کامپیوتر (CAE) و آزمون مجازی محصول (virtual testing) پرداخته شده است.

نسخه V5 نرم افزار کتیا :

در سال ۱۹۹۹ نسخه ۵ (V5) مجموعه محصولات Dassault Systems به بازار معرفی شد.

نسخه ۵ با ایجاد نوآوری در پلات فرم مجموعه نرم افزارهای این شرکت باعث توسعه بیشتر مدیرت چرخه تولید محصول (PLM) شده است.

نرم افزارهای ارائه شده قبل از سال ۱۹۹۹ تحت سیستم عامل UNIX در نسخه V4 عرضه می‌شد؛ اما با افزایش توانایی کامپیوترهای شخصی (PC) و توانمند شدن سیستم عامل Windows، پلات فرم جدید محصولات Dassault Systems روی این سیستم عامل تحت نام نسخه V5 ایجاد گردید.

تمرکز بخش دیگری از فعالیت‌های Dassault Systems بر ارائه مجموعه ای از ابزار و روش‌هاست تا مشتریان آن‌ها بتوانند روش‌های تولید خود را با روش‌های جدید مدیریت چرخه تولید محصول (PLM) جایگزین کنند یا تطابق دهند.

این ابزار و روش‌ها با عنوان CAA یا Computer Application Architecture معرفی شده است.

خدمات مشاوره ای که توسط شرکت SPATIAL (شرکت آمریکایی خریداری شده در سال ۲۰۰۰ توسط Dassault Systems) به مشتریان ارائه داده می‌شود نیز در همین زمینه است.

وظیفه SPATIAL انجام کارهای زیربنایی برای پیاده سازی سیستم مدیریت چرخه تولید محصول در یک شرکت است.

دفتر مرکزی شرکت Dassault Systems :

دفتر مرکزی Dassault Systems در کشور فرانسه رهبری یک تیم بین‌المللی را بر عهده دارد که در ۸۰ کشور دنیا به ۹۰۰۰۰ مشتری خود خدمات ارائه می‌دهد.

توزیع محصولات Dassault Systems توسط شرکت IBM، که از سال ۱۹۸۱ یک شریک استراتژیک به شمار می‌رود، انجام می‌گیرد.

همکاری Dassault Systems با IBM با هدف بازاریابی، توزیع و پشتیبانی محصولاتش می‌باشد. هدف Dassault Systems ایجاد پیشرفته‌ترین تکنولوژی دنیا در زمینه مدیریت چرخه تولید محصول (PLM) است.

آموزش کامل نرم افزار کتیا
کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام، در خدمت شما هستیم...
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم