پکیج های آموزشی

کتیا یا سالیدورک

کتیا یادبگیریم یا سالیدورک :

در این نوشته بدون هیچگونه تعصب خاصی به بررسی اینکه کدام یک از نرم افزارهای کتیا یا سالید ورک (سالید ورکز ) می توانند مفید تر و دارای بازار کار بهتری باشند می پردازیم.

اگر قرار است شروع به یادگیری یکی از این دو نرم افزار کنیم , بهتره کدام یک را انتخاب کنیم؟

هر دو نرم افزار CATIA و SolidWorks برای شرکت دسو سیستم فرانسه می باشند و هدف اصلی این شرکت برای ارائه دو محصول با قابلیت های مشابه برای بدست آوردن سهم بیشتر در بازار نرم افزار های مدلینگ در جهان می باشد.

کتیا یا سالید ورک

اولین محصول نرم افزاری شرکت دسو ، نرم افزار کتیا می باشد.

این نرم افزار به دلیل قابلیت های گسترده به عنوان یکی از گران قیمت ترین نرم افزارهای جهان محسوب می شود که بیشتر شرکت های بزرگ برای یکپارچگی کاری خود در زمینه طراحی در حال حاضر از کتیا به عنوان نرم افزار اصلی استفاده می کنند مثل شرکت Boeing، AIRBUS، BMW و …

تفاوت میان سالیدورک و کتیا :

شرکت دسو برای بدست آوردن بازار شرکت های کوچک که توان مالی خرید نرم افزار کتیا را ندارند در سال ۱۹۹۷ شرکت سازنده نرم افزار Solidworks را خریداری کرده و آن را به قیمتی پایین تر وارد بازار جهانی کردند.

نرم افزار سالیدورک برخلاف نرم افزار کتیا یک نرم افزار جامع مهندسی محسوب نمی شود و پس از خریداری باید بخش های مختلف مثل آنالیز، مهندسی معکوس، ماشین کاری و … آن را بصورت Plugins به شکل جداگانه نصب نمود

به عنوان مثال در زمینه ماشین کاری پس از نصب Plugin مخصوص باز قابلیت و قدرت کتیا از لحاظ ماشین کاری قوی تر از سالید ورک می باشد.

لازم به ذکر است بسیاری از بخش های کتیا هنوز بصورت Plugins هم در نرم افزار Solidworks تعریف نشده است.

در میان طراحان جهان سالیدورک به عنوان یک نرم افزار User Friendly یا همان کاربر پسند شناخته شده زیرا بر خلاف کتیا که نرم افزاری بسیار سخت گیر است این نرم افزار با وجود ایراد و اشکال در کار طراح مدلی تقریبی را به کاربر نشان می دهد که شاید دقت مناسبی نداشته باشد.

شرکت دسو سیستم :

جالب است بدانید شرکت سازنده کتیا و سالیدورک یعنی شرکت دسو سازنده یکی از گران قیمت ترین هواپیمای مسافربری جهان یعنی فالکن می باشد.

این شرکت همواره در تبلیغات و معرفی محصولات خود استفاده از نرم افزار کتیا را به عنوان دقیق ترین و سختگیر ترین نرم افزار طراحی برای طراحی محصولات خود معرفی می کند و خود نیز کتیا را به عنوان نرم افزار اصلی و جامع کاری خود در نظر گرفته است.

در پایان این موضوع رو نباید فراموش کنیم:

هرچند نرم افزار سالید ورک در گذشته به دلیل سادگی بیشتر در کشور ما نسبت به کتیا محبوب تر بوده ولی در حال حاضر با گرایش صنعت های بزرگ به نرم افزار کتیا روند بازار کار و محبوبیت مهندسی این نرم افزار با سرعت بالایی در کشور ما روبه افزایش است.

آموزش کامل نرم افزار کتیا
کلیک کنید
آموزش کامل نرم افزار سالیدورک
کلیک کنید

‫2 نظر

 • Avatar Msina گفت:

  مثل همیشه عالی مهندس

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پشتیبانی آنلاین
  مکالمه را شروع کنید
  سلام، در خدمت شما هستیم...
  ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم