پکیج‌های آموزشی

سیستم مورد نیاز آباکوس

سیتم مورد نیاز آباکوس

هر آنچه باید درباره آباکوس و سیستم مورد نیاز آباکوس ABAQUS بدانیم :

سیستم مورد نیاز آباکوس باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ این پرسشی است که در ادامه این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

البته ابتدا توضیحاتی در رابطه با تاریخچه ، چگونگی پیدایش ، نام و ریشه نرم افزار آباکوس ارائه خواهیم داد و سپس مجموعه ی کاربردهای این نرم افزار در زمینه های متفاوت را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای آشنایی با این نرم افزار در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آموزش کامل نرم افزار آباکوس
کلیک کنید

درباره نرم افزار ABAQUS :

نرم افزار آباکوس ( ABAQUS) گروهی از برنامه های مسلط و توانمند در عرصه الگوسازی ، تحلیل و شبیه سازی می باشد که بر اساس اصول و قوانین روش اجزاء محدود ( FEM) طرح ریزی شده و قابلیت حل محدوده وسیعی از مسائل علمی و صنعتی را دارد.

چه این مسائل ساده  و دارای آنالیز خطی باشد یا اینکه مطالب بسیار سخت و پیچیده مربوط به مدل سازی های غیر خطی باشد.

فضای جذاب که مورد پسند و علاقه کاربران است همراه با کتابخانه توانمند در راستای پیش بینی کنش های مواد مهندسی ( مانند فلزات ، لاستیک ها، کامپوزیت ها ، مواد و مصالح ساختمانی از قبیل بتن های مسلح شده ، سنگ و خاک ، فوم های فنری و …)  آباکوس را به نرم افزاری بسیار بهینه و با کارایی فراوان تبدیل نموده که بسیار مورد توجه و علاقه محققین می باشد.

اولین نسخه نرم افزار آباکوس :

نسخه اول این برنامه در سال 1978 توسط موسسه HKS رسما وارد بازار شده و در اختیار کاربران قرار گرفت.

هرساله این نرم افزار مورد ارزیابی و ویرایش متخصصان این عرصه قرار گرفته و با پیشرفت و بهسازی روز افزون با استقبال محققین و صنعتگران روبه رو شده است و همچنین سیستم مورد نیاز آباکوس نیز در راستای این توسعه پیشرفت نموده است.

در ماههای پایانی سال 2002 نام این شرکت از HSK به ABAQUS مورد تغییر و بازنگری قرار گرفت و در نهایت در سال 2005 میلادی شرکت فرانسوی داسو سیستم این شرکت را که در آن زمان 525 کارمند داشت خریداری نمود. 

در واقع نام و برند آباکوس از واژه چرتکه الهام گرفته است و به عنوان یادآوری برای انجام محاسبات ریاضی است.

کاربرد نرم افزار آباکوس در چه زمینه هایی است؟

این برنامه به صورت گسترده ای در صنعت خودروسازی ، هوافضا و ساخت انواع ابزار و ادوات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

لازم به ذکر است ، آباکوس برای برنامه نویسی از زبان متن باز پایتون استفاده می نماید و از این جهت قابلیت های زیادی را در اختیار کاربران برای اعمال تغییرات در الگوی ماده و بارگذاری مورد نظر آن قرار می دهد.

این برنامه منحصر به فرد در آغاز با هدف تحقیق و نظارت واکنش های فیزیکی غیر خطی مواد شروع به فعالیت نمود و در نهایت آنچه که امروزه می بینید توانایی بسیار زیاد ABAQUS در تجزیه و تحلیل دامنه وسیعی از مواد با واکنش ها و رفتارهای غیر خطی مانند الاستومر ها یا شبه پلاستیک ها می باشد.   

انتخاب سیستم مورد نیاز آباکوس :

قبل ازبحث در رابطه با سیستم مورد نیاز آباکوس و همچنین استفاده ازاین نرم افزار باید موضع خود در رابطه با استفاده از نوع سیستم واحد مشخص نمائید.

نرم افزار آباکوس از یکاهای محاسباتی خاصی تبعیت نمی کند ، راهکار مناسب برای فرار از تله سردرگمی استفاده از سیستم واحد SI می باشد.

آخرین ورژن  قابل نصب آباکوس  DS SIMULIA ABAQUS CAE 2020  می باشد که تنها توانایی نصب بر روی سیستم عامل 64 بیتی را دارد.

ویندوزهای مناسب برای نصب این نسخه از برنامه ویندوزهای 8 و 10 می باشد.

در راستای نصب این برنامه با این ورژن سیستم مورد نیاز آباکوس عبارت است از :

Windows 7/8/8.1/10  64-bit Linux 64-bit ( suse Linux Enterprise 11 Red Hat Enterprise Linux5.5 and above Red Hat Enterprise Linux 6)

سیتم مورد نیاز آباکوس

بهترین ورژن و نسخه آباکوس کدام است؟

شرکت فرانسوی داسو سیستم ورژن 6.12 را به آباکوس افزود.

این نسخه توانایی تجزیه و تحلیل در زمینه الکترومغناطیس را به این برنامه می دهد، علاوه بر این قابلیت نصب لایسنس به حالت جدا و منفک شده از دیگر قابلیت های این ورژن است.

نسخه 6.14 برای بهبود و توسعه ورژن پرطرفدار 6.12  پا به میدان گذاشت و از جمله توانایی های آن می توان سهولت و سرعت در پیوند با فرترن، خاصیت بازیابی چند نوع مش زده، توانایی تجزیه و تحلیل در سه محدوده الکترومغناطیس را نام برد.

زمانیکه ورژن 2016 این نرم افزار به بازار عرضه شد یک پک کامل از برنامه های تحلیلی در دسترس کاربران قرار گرفت اما آنچه تا حدی کاربران را با مشکل مواجه نمود سرعت کم در چک نمودن فایل قبل از حل بود که به عنوان نقطه ضعفی از آن نام برده شد.

ورود  ورژن 2018 به بازار با تغییرغیر منتظره خود یعنی حذف قابلیت تحلیل CFD آن دسته از کاربران را که از این قابلیت آباکوس استفاده می کردند غافلگیر نمود.

اما امروزه تازه ترین نسخه این برنامه یعنی ورژن 2020 در اختیار کاربران می باشد که از جمله تغییرات مهم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • توانایی بازیابی بدون واسطه قطعات برنامه ریزی شده در نرم افزار solidworks و CATIA
  • قابلیت اعتبار سنجی اطلاعات ماده برای مواد هایپرفوم
  • به کارگیری دستگاه مختصات محلی برای اعلام موارد اندازه گیری شده با استفاده از ابزار Query،
  • علامت گذاری دوباره ی نودها و المان های یک part
پکیج آموزش کامل آباکوس
کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام، در خدمت شما هستیم...
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم